Relikwie bł. Carlo Acutisa dla polskich ministrantów w Anglii i Walii

„Eucharystia to moja autostrada do nieba” – miał zwyczaj powtarzać bł. Carlo Acutis, podkreślając, jak bardzo pomaga mu w dobrym przeżyciu każdej chwili dnia. „Stojąc przed Jezusem w Eucharystii, stajemy się święci” – podkreślał. To właśnie z uwagi na wyjątkową pobożność eucharystyczną bł. Carlo Acutisa, jego relikwie zostały przekazane reprezentacji polskiej parafii pw. Św. Wojciecha (South Kensington) w kaplicy Najświętszego Sakramentu westminsterskiej katedry. Uroczystość miała miejsce w minioną sobotę, 10 lipca.

Przekazania relikwii tego urodzonego w Londynie (1991r.), a beatyfikowanego w październiku 2020 roku w Asyżu włoskiego nastolatka, dokonał ks. bp Paul McAleenan – biskup pomocniczy Archidiecezji Westminster. W krótkiej homilii, ksiądz biskup przypomniał najważniejsze informacje z życia bł. Carlo. W uroczystości, z uwagi na wciąż obowiązujące restrykcje sanitarne, wzięli udział przedstawiciele wspólnoty – członkowie Rady Parafialnej, reprezentacja ministrantów oraz przedstawiciele dzieci i młodzieży. Oprócz naszej parafii, relikwie błogosławionego włoskiego nastolatka otrzymały w maju br. jeszcze dwie inne londyńskie parafie – Our Lady of Dolours Servite Church na Fulham, gdzie Carlo był ochrzczony oraz kościół rektoralny Corpus Christi na Maiden Lane.

W liturgii uczestniczył także ks. Sławomir Witoń – proboszcz katedry westminsterskiej, który po zakończonej uroczystości oprowadził jej uczestników po tej najważniejszej dla katolików w Anglii i Walii świątyni, szczegółowo przedstawiając nie tylko jej historię, ale też najważniejsze plany i zamierzenia związane z jej przyszłością. Dopełnieniem tego ważnego dla polskiej społeczności dnia była wspólna kolacja.
Bł. Carlo Acutis dołączył tym samym do innych świętych patronów, których relikwie również są czczone w tej polskiej wspólnocie gromadzącej się od prawie 80 lat w Little Brompton Oratory: św. Wojciecha (Adalberta), św. Szarbela (Charbela), św. Ojca Pio i św. s. Faustyny Kowalskiej. Choć tymczasowo nasza parafia gromadzi się na niedzielnych Mszach na West Hendon (godz. 12.00 – kościół pw. Św. Patryka) i na High Street Kensington (Maria Assumpta Chapel, W8 5HN), to jednak mamy nadzieję na szybki powrót do Little Brompton Oratory.

Ks. Bartosz Rajewski

INFORMACJA NA STRONIE ARCHIDIECEZJI

ZDJĘCIA