Apel papieża Franciszka o pomoc krajom misyjnym w związku z COVID-19

Papież Franciszek apeluje o pomoc krajom misyjnym dotkniętym koronawirusem. Ojciec Święty wyznaczył Papieskie Dzieła Misyjne, jako instytucję bezpośrednio mu podległą, do koordynowania tej akcji. W związku z tym uruchomiliśmy specjalną zbiórkę przeznaczoną na pomoc ponad 1100 placówkom misyjnym https://www.katolikwspiera.pl/apel-papieza-franciszka-o-pomoc.html

Materiały prasowe związane z akcją, które dostępne są pod linkiem: https://drive.google.com/open?id=1T4mTPa5ZXha6MQg1x45Zpj1Z_5lKWW8L
Znajduje się tam notka prasowa oraz zdjęcia z misji.

Przygotowaliśmy również 2 spoty. Spoty są również na YT Papieskich Dzieł Misyjnych:

1) spot dłuższy https://www.youtube.com/watch?v=gNTABAgZoUQ
2) spot krótszy https://www.youtube.com/watch?v=ugMe8oVYb5c

W materiałach jest również video - wypowiedź papieża Franciszka o Papieskich Dziełach Misyjnych. Dostępna na naszym YT https://www.youtube.com/watch?v=3sejKKu2CQo

Wzrastanie - miesięcznik dla młodych katolików

Szczęść Boże!

Jutro rozpoczynamy maj, miesiąc, na który papież Franciszek daje nam, Polakom, konkretne zadanie: „Pozostając w domach z powodu pandemii, wykorzystajmy ten czas do odkrycia na nowo piękna modlitwy różańcowej i tradycji nabożeństw majowych. Z rodziną bądź indywidualnie, wpatrujcie się w każdej chwili w oblicze Chrystusa i w serce Maryi. Niech Jej matczyne orędownictwo pomoże wam przetrwać czas tej szczególnej próby”.

Chcemy nie tylko zachęcić Was do gorliwej modlitwy, ale też pomóc Wam dobrze przeżyć ten miesiąc. Udostępniamy dziennik duchowy na maj. Nie jest to jednak zwykły notatnik, bo także pomoc w przygotowaniu się do spowiedzi świętej albo też, w obecnej sytuacji, do wzbudzenia w sobie żalu doskonałego. Na każdy dzień przewidziane są również Ewangelia, krótkie rozważanie, miejsce na własne notatki. Do pobrania tutaj:
https://bit.ly/3aSWzDE

Jesteśmy wydawnictwem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Pragniemy dotrzeć z naszą działalnością do Polaków na całym świecie. Drodzy księża, przesyłamy Wam nie tylko „Wzrastaj ze Słowem”, czyli wspomniany dziennik duchowy, ale także dostęp do miesięcznika, który wydajemy z myślą o młodych katolikach – „Wzrastanie”. Poprzednie numery udostępnione są za darmo, aktualny można zakupić w formie e-wydania:
https://bit.ly/3b4ZWZm

3 maja na Jasnej Górze zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze w trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą Ojczyznę. Biskupi oddali Polskę Maryi m.in. w obliczu zagrożenia inwazją bolszewicką w 1920 roku, po  II wojnie światowej w 1946 roku w obliczu zagrożenia komunizmem, w 300. rocznicę ślubów lwowskich w 1956 roku oraz 10 lat później w 1966 roku.

W 1979 roku Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny, zawierzył Kościół w Polsce Pani Jasnogórskiej. 3 maja 2016 roku, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, Przewodniczący Episkopatu dokonał Nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

„W najbliższą niedzielę abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom na Jasnej Górze, podczas których zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Akt zawierzenia będzie transmitowany przez TVP3 i TV Trwam” – powiedział rzecznik Episkopatu.

W Akcie Zawierzenia czytamy m.in.: „Wraz z Maryją, Bogurodzicą Dziewicą, Królową Polski i Świętymi Patronami, błagamy o ratunek dla naszej Ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym doświadczeniu. (…) Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą Ojczyznę i Naród, wszystkich Polaków żyjących w Ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.

W czasie trwającej epidemii koronawirusa także inne kraje oddały się w opiekę Matki Bożej, m.in. Anglia i Walia, Portugalia i Hiszpania, Austria, a 1 maja br. swój kraj zawierzą Maryi biskupi Włoch....

Komunikat Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w związku z zawieszeniem terminu beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

„Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie” – w związku z komunikatem, jaki został dzisiaj opublikowany, informuję, że zostaje przeniesione także spotkanie duszpasterzy polonijnych, zaplanowane na dzień 8 czerwca. Plan przeprowadzenia spotkania w gronie duszpasterzy polonijnych przy okazji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego pozostaje aktualny. Zachęcam Was, Drodzy Duszpasterze, by ten czas oczekiwania na beatyfikację wypełnić przybliżeniem naszym rodakom osoby i działalności Prymasa Tysiąclecia, wieloletniego Protektora polskiej emigracji. Proszę też o modlitwę, by czekająca nas beatyfikacja stała się inspiracją do ewangelicznej przemiany naszego osobistego, społecznego i eklezjalnego życia.
Niech Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński skutecznie nam uprosi potrzebne łaski do pokonania pandemii, jak również w codziennej posłudze duszpasterskiej wśród naszych braci i sióstr żyjących na emigracji.
Łączę życzliwą pamięć i modlitwę
Bp Wiesław Lechowicz
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Pobierz dokument