Ś.p. Ksiądz Krzysztof Chaim - 31.X.1974 – 08.V.2020

Ś.p. Ksiądz Krzysztof Chaim  - 31.X.1974 – 08.V.2020

Ś.p. Ksiądz Krzysztof Chaim – syn Józefa i Stefanii z domu Dobranowska, urodził się 31 października 1974 roku w Brzesku. Szkołę podstawową i średnią ukończył w swoim mieście rodzinnym. Po ukończeniu Technikum Mechaniczno-Elektrycznego rozpoczął w 1994 r. studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1995 – 2001 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Jak to się stało? – nie potrafi do dziś powiedzieć,  wspomina, że....

"Pewnego dnia pojawiła się w mojej głowie myśl, która nie dawała mi spokoju. Można powiedzieć, że było to - powołanie, tak silne, że przerwałem studia i postanowiłem spróbować - jakoś się upewnić czy to dobra droga. W 1995 roku wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Nie sądzę, aby kiedykolwiek opinia, albo zdanie osób trzecich wpłynęła na moją decyzję.

Jeszcze jako kleryk - przebywając na oazie, czy pielgrzymce - bardzo cieszyłem się, że mogę służyć i pomagać innym ludziom. To właśnie utwierdzało mnie w przekonaniu, że wybrałem dobrą drogę."

Studia teologiczne zakończył w roku 2001, uzyskaniem na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie magisterium z teologii w zakresie Misjologii, na podstawie pracy pt. "Nowa Ewangelizacja w kontekście latynoamerykańskim" napisanej pod kierunkiem ks. dr Antoniego Kmiecika.

Dnia 13 maja 2000 roku Krzysztof przyjął w Tarnowie święcenia diakonatu, a w następnym roku w sobotę 26 maja 2001 roku biskup Wiktor Skworc udzielił diakonowi Krzysztofowi święceń kapłańskich w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.

W niedzielę 27 maja ksiądz neoprezbiter Krzysztof Chaim odprawił pierwszą Mszę św. w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Kazanie w czasie tej Mszy św. wygłosił ks. Stanisław Cyran. Na obrazku prymicyjnym ks. Krzysztof wypisał słowa, które Bóg wypowiedział przez proroka Izajasza:  ”Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale Miłość moja nigdy nie odstąpi od ciebie, mówi Pan" (Iz 54,10)....

Apel papieża Franciszka o pomoc krajom misyjnym w związku z COVID-19

Papież Franciszek apeluje o pomoc krajom misyjnym dotkniętym koronawirusem. Ojciec Święty wyznaczył Papieskie Dzieła Misyjne, jako instytucję bezpośrednio mu podległą, do koordynowania tej akcji. W związku z tym uruchomiliśmy specjalną zbiórkę przeznaczoną na pomoc ponad 1100 placówkom misyjnym https://www.katolikwspiera.pl/apel-papieza-franciszka-o-pomoc.html

Materiały prasowe związane z akcją, które dostępne są pod linkiem: https://drive.google.com/open?id=1T4mTPa5ZXha6MQg1x45Zpj1Z_5lKWW8L
Znajduje się tam notka prasowa oraz zdjęcia z misji.

Przygotowaliśmy również 2 spoty. Spoty są również na YT Papieskich Dzieł Misyjnych:

1) spot dłuższy https://www.youtube.com/watch?v=gNTABAgZoUQ
2) spot krótszy https://www.youtube.com/watch?v=ugMe8oVYb5c

W materiałach jest również video - wypowiedź papieża Franciszka o Papieskich Dziełach Misyjnych. Dostępna na naszym YT https://www.youtube.com/watch?v=3sejKKu2CQo

Wzrastanie - miesięcznik dla młodych katolików

Szczęść Boże!

Jutro rozpoczynamy maj, miesiąc, na który papież Franciszek daje nam, Polakom, konkretne zadanie: „Pozostając w domach z powodu pandemii, wykorzystajmy ten czas do odkrycia na nowo piękna modlitwy różańcowej i tradycji nabożeństw majowych. Z rodziną bądź indywidualnie, wpatrujcie się w każdej chwili w oblicze Chrystusa i w serce Maryi. Niech Jej matczyne orędownictwo pomoże wam przetrwać czas tej szczególnej próby”.

Chcemy nie tylko zachęcić Was do gorliwej modlitwy, ale też pomóc Wam dobrze przeżyć ten miesiąc. Udostępniamy dziennik duchowy na maj. Nie jest to jednak zwykły notatnik, bo także pomoc w przygotowaniu się do spowiedzi świętej albo też, w obecnej sytuacji, do wzbudzenia w sobie żalu doskonałego. Na każdy dzień przewidziane są również Ewangelia, krótkie rozważanie, miejsce na własne notatki. Do pobrania tutaj:
https://bit.ly/3aSWzDE

Jesteśmy wydawnictwem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Pragniemy dotrzeć z naszą działalnością do Polaków na całym świecie. Drodzy księża, przesyłamy Wam nie tylko „Wzrastaj ze Słowem”, czyli wspomniany dziennik duchowy, ale także dostęp do miesięcznika, który wydajemy z myślą o młodych katolikach – „Wzrastanie”. Poprzednie numery udostępnione są za darmo, aktualny można zakupić w formie e-wydania:
https://bit.ly/3b4ZWZm

3 maja na Jasnej Górze zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze w trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą Ojczyznę. Biskupi oddali Polskę Maryi m.in. w obliczu zagrożenia inwazją bolszewicką w 1920 roku, po  II wojnie światowej w 1946 roku w obliczu zagrożenia komunizmem, w 300. rocznicę ślubów lwowskich w 1956 roku oraz 10 lat później w 1966 roku.

W 1979 roku Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny, zawierzył Kościół w Polsce Pani Jasnogórskiej. 3 maja 2016 roku, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, Przewodniczący Episkopatu dokonał Nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

„W najbliższą niedzielę abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom na Jasnej Górze, podczas których zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Akt zawierzenia będzie transmitowany przez TVP3 i TV Trwam” – powiedział rzecznik Episkopatu.

W Akcie Zawierzenia czytamy m.in.: „Wraz z Maryją, Bogurodzicą Dziewicą, Królową Polski i Świętymi Patronami, błagamy o ratunek dla naszej Ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym doświadczeniu. (…) Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą Ojczyznę i Naród, wszystkich Polaków żyjących w Ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.

W czasie trwającej epidemii koronawirusa także inne kraje oddały się w opiekę Matki Bożej, m.in. Anglia i Walia, Portugalia i Hiszpania, Austria, a 1 maja br. swój kraj zawierzą Maryi biskupi Włoch....