Zmarł ks. prałat Paweł Przybylski

Ks. Prałat Paweł Przybylski urodził się 25 maja 1935 roku w Mikołajewicach koło Gniezna. Został ochrzczony w kościele pw. św. Jakuba w Niechanowie. W 1950 roku ukończył Szkołę Podstawową w Niechanowie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Po ukończeniu filozofii w 1957 roku opuścił kraj i udał się do Francji, gdzie w Polskim Seminarium Duchownym w Paryżu kontynuował studia teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1964 roku w Katedrze Notre Dame w Paryżu. Został inkardynowany do archidiecezji gnieźnieńskiej.

Po święceniach kapłańskich studiował na Uniwersytecie w Strasburgu, a od 1966 roku w Instytucie Katechetycznym w Monachium. W 1967 roku powrócił do diecezji i został wikariuszem przy Katedrze gnieźnieńskiej. Po dwóch latach został przeniesiony do parafii pw. św. Wojciecha w Bydgoszczy z misją prefekta młodzieży szkół średnich. W tym czasie kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie obronił doktorat z teologii biblijnej na podstawie pracy pt. Stworzenie człowieka w katechizmie holenderskim w świetle współczesnej biblistyki.

Na polecenie kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski w 1971 roku podjął pracę duszpasterską w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. 16 grudnia 1971 roku został asystentem ks. Czesława Rachoty w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Swindon. W 1974 roku został przeniesiony do londyńskiej parafii na Clapham-Balham. W latach 1976-78 był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Sheffield w miejsce ks. prał. Michała Szymankiewicza, który przeszedł na emeryturę.

1 września 1978 roku został mianowany proboszczem w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Bristolu na południu Anglii. Pracował w niej dwadzieścia trzy lata. Dał się w niej poznać jako gorliwy i wzorowy duszpasterz, o czym świadczą słowa ks. Stanisława Świerczyńskiego, rektora PMK: Tu ks. Prałat dokonał gruntownego remontu świątyni i przyległych budynków parafialnych, kupił najpierw dom dla emerytów, a po jego sprzedaży dom dla sióstr felicjanek, które przez pewien czas pracowały w parafii. Przez długie lata pełnił Ksiądz obowiązki dziekana w dekanacie południowo-zachodnim pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa bardzo przykładnie i wzorowo. Nie były to łatwe lata. Swoim zmysłem duszpasterskim zaskarbił sobie ks. Prałat serce i uznanie wiernych i konfratrów.

W 1995 roku w dowód uznania dla jego posługi duszpasterskiej został kapelanem Jego Świątobliwości, a dwa lata później – prałatem honorowym. Jest autorem licznych artykułów i publikacji. Został odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi PMK i Złotym Medalem Związku Żołnierzy Kresowych. 29 września 2002 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał najpierw w Londynie, a później wrócił do kraju.

Ks. Prałat Paweł Przybylski zmarł w sobotę 20 stycznia 2018 roku w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie - Msza św. przy trumnie zmarłego kapłana sprawowana będzie w środę 24 stycznia o godzinie 16.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, zaś uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 25 stycznia w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po czym ciało śp. Ks. Prałata Pawła Przybylskiego spocznie na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie. Początek Mszy św. o godzinie 11.00.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...