top of page

Parafie

Polskie Parafie i kościoły na terenie Anglii i Walii

Do Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii należy 29 kościołów oraz 13 kaplic. Liczba Mszy świętych niedzielnych odprawianych regularnie w języku polskim wynosi 291. (dane z doku 2022)

Znajdź najbliższą parafię

Zapisz się do Polskiej Parafii

Kilka słów o samym zapisie
W polskich warunkach własną parafią jest ta, na której terenie się mieszka od przynajmniej 3 miesięcy. Proboszcz z tej parafii jest naszym duszpasterzem.
Jeśli jesteśmy ponad 6 miesięcy poza polską parafią trzeba zarejestrować się w nowej parafii. W Wielkiej Brytanii polskie parafie są tzw. parafiami personalnymi a nie terytorialnymi.
Naszą parafią jest ta, do której się uczęszcza przynajmniej od 3 miesięcy i w której dokonało się prostej formy rejestracji – zapisu.
​Słowo „zapisać się” można zaznaczyć w cudzysłowie, ponieważ nie od tego aktu zależy przynależność do parafii, ale od rzeczywistego włączenia się w życie kościoła. W owym „zapisaniu się” chodzi raczej o dopełnienie formalności, tak by w odpowiednich sytuacjach parafia mogła przyznać się do swego parafianina czy parafianki, tzn. żeby duszpasterz parafii mógł w razie potrzeby wystawić odpowiednie dokumenty.

Po co zapis?
Najczęstszymi sytuacjami, w których potrzebujemy mieć pewność, że ktoś przynależy do naszej parafii są:
   chrzest dziecka
   pierwsza Komunia św. dziecka
   zaświadczenie do szkoły
   bierzmowanie
   spisanie protokołu przedmałżeńskiego, ślub
   gdy ktoś zostanie poproszony o to, by zostać ojcem/matką chrzestną
   pogrzeb

Przyjęta forma zapisów do parafii daje również duszpasterzowi możliwość skontaktowania się w przypadku wystąpienia wyjątkowych sytuacji czy zdarzeń z osobami, które identyfikują się z naszą Parafią.

Jak się zapisać?
Podejdź do swojego duszpasterza

bottom of page